Cihangir & Çukurcuma Mekan Rehberi-II

Posted on Apr 13 2014 - 8:22pm by Arzu
Beyoğlu’nun göbeğinde, Cezayir Sokak’ın kıyısında, İstiklal, Cihangir ve Tophane’nin kesişme noktasındaki  son yılların gözde semti Çukurcuma’da ve göz bebeğimiz Cihangir’de nereye gidilir, ne yenir-ne içilir, tavsiyelerimi bir önceki yazımda yazmıştım. Bu yazıda da Çukurcuma ve Cihangir’deki meyhaneleri paylaşacağım.  

Dostlarla Meyhane 

Büyüklerden bize kalan keyif mirası rakısıyla, mezesiyle, şarkısıyla, sohbetiyle meyhane. Kendine özgü bir asaleti, adab-ı muaşereti, özel bir kültürü vardır meyhanede rakı keyfinin. Cihangir ve Çukurcuma civarında bu keyfe güzel ev sahipliği yapan yer önerilerimi aşağıda sıralıyorum.

Çukurcuma’da Bahar

cukurcuma-da-bahar

Yepyeni, taptaze bir keşif. Çölde vaha, Çukurcuma’nın baharı. İçini ayrı, bahçesini ayrı anlatmam lazım. İçini de detaylıca keşfettikten sonra ayrıca bir yazı hazırlayacağım. Çukurcuma’da Bahar henüz çok yeni. Fakat bunu ziyaretçilerine hiç yansıtmayacak kadar da profesyonel ve özenliler. İç dekorasyon harika, yüksek tavan, devasa masalar, kalabalık gruplar için ideal. Zengin menüyle o şık dekorasyon birleşince ortama ufaktan fine dining konsepti yansıtılmış. Oldukça fazla sayıda şarap seçenekleri var ve bunu gayet gösterişli şekilde sergiliyorlar. :) Ama bahçesi… Sanırım orada yaşayabilirim. Alaçatı’ya gidenler bilirler minik avlu bahçeli meyhaneleri. Çukurcuma’da Bahar onlardan biri. Tarihi gramafon, güzel tablolar, kırmızı fenerler gibi küçük detaylarla süsledikleri şirin mi şirin bir bahçeye sahip. Mezeleri inanılmaz lezzetli. Şu an ismini hatırlayamadığım, nar taneli, cevizli oldukça farklı bir mezesi var, tavsiye ederim. Hardallı levrek, eroin, patlıcan salatası hepsi çok başarılı. Sadece ızgara ahtapotta kullandıkları soya sosunu gözden geçirmelerini ve değiştirmelerini öneriyorum buradan yetkililere :) Biz özel sipariş vererek farklı bir roka salatası rica ettik, inanılmaz dost canlısı çalışanlar kırmadılar. Bu arada sadece restoran ve meyhane olarak düşünülmesin sakın Çukurcuma’da Bahar, zira en iddialı oldukları konulardan biri de kahvaltı! İnanır mısınız, pişi bile yapıyorlar :) İstanbul’da pişi yapan yer var mı diye merak eden İzmirlilere duyrulur. Kısa kahvaltısı 12 TL, uzun kahvaltısı 20 TL. Alternatif kahvaltı çeşitleri de var, 7-17 TL arasında değişiyor.

Telefon: (0212) 244 5550
Adres: Kuloğlu Mah. Çubukçu Çıkmazı N:3/A, 34433 Beyoğlu

Meze Meze Terrace 

meze_meze_terrace_istanbul

2013’ün sonlarına doğru Çukurcuma’da açılan bir modern Yunan meyhanesi Meze Meze Terrace. City Center’ın teras katında açıldı ve neredeyse 360 derece Boğaz görüyor. Tam 780 farklı çeşit mezesi var ve her biri Yunan şef Statis Dapiapis tarafından özenle hazırlanıyor. Her gittiğinizde o günün meze menüsünde farklı lezzetler buluyorsunuz. İçeride sigara içilebiyor fakat açılıp kapanabilen tavanı sayesinde içerisi havalandırıldığı için duman altı olmadan keyifle gecenin tadını çıkarabiliyorsunuz. Fiyatlar böylesi şık bir modern meyhane konsepti için ortalama. Kadeh şarap 15 TL, tek rakı 10 TL, duble 15. Biralar da 10-15 TL arasında değişiyor. Fix menü uygulaması da var. Kişi başı 150 TL. Meze Meze Terrace hakkında detaylı yorumlarımı önceki yazımda bulabilirsiniz. 

Telefon: (0212) 244 06 07
Adres: K.M Çelebi mah. Sıralselviler caddesi. Billurcu sokak. Billurcu çıkmazı. No:1/8
City Center Otel terası Cihangir / Beyoğlu – İstanbul

Demeti

demeti-cihangir

5 yaşını doldurmuş güzeller güzeli bir meyhane Demeti. Cihangir’de Ege esintisi adeta. Şiir gibi Boğaz manzarası bonusuyla hem de. O manzaraya karşı güzel mezeler eşliğinde rakınızı içebileceğiniz rengarenk sardunyalarla süslü küçük, ama şirin bir balkonu var. Balkon keyfinin tadı gündüz ayrı, gece ayrı. Yazları balkonda yer bulmak güç, özellikle hafta sonları içeride oturabilmek için bile erkenden arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Demeti’nin iç dekorasyonu da çok keyifli. Duvarlarda asılı nostaljik fotoğraflar size o tarihi meyhane ruhunu doyasıya yaşatıyor. Parkeler, sandalyeler hatta tavandaki kirişleri ahşap. Masa örtüleri, duvarlar ve uçları rengarenk işli stor perdelerse bembeyaz. Mezeler için olumlu-olumsuz çeşitli söylentiler var, ben şanslılardandım. Hepsi gayet lezzetliydi. Sahiplerinden Demet Hanım’ın kendisi günlük hazırlıyor. Mezeler 8-12 TL arasında, ara sıcaklar 10-20 TL arasında değişiyor. Balıklar ise 25 TL civarında. Kalabalık gruplar halinde olmasa da, 2-4 kişi balkonda yer bulup giderseniz, memnun ayrılacağınıza eminim….

Adres : Kılıçali Mah. Şimşirci Sokak 6/1, Cihangir, Cihangir, Beyoğlu
Telefon: (212) 244 06 28

Aliye Meyhane

aliye-meyhane

Yaklaşık 2 yıl önce açıldı Aliye. Modern meyhane konseptiyle eski usul meyhane ruhunu harmanlamışlar, güzel olmuş. Ziyaretçi kitlesini ağırlıklı olarak müdavimleri ve Cihangirli oyuncu tayfası oluşturuyor. İçeride 50 kişilik, dışarıda ise 35 kişilik bir ağırlama kapasiteleri var. Mezeler, ara sıcaklar, balıklar hepsi birbirinden lezzetli. Zeytinyağlılar menüye damgasını vurmuş. Mekanın isim annesi Aliye Hanım yaprak sarmalarını bizzat eliyle sarıyormuş. Çerkez tavuğu da kendi spesiyali. En güzel özelliklerinden biri de sürekli Zeki Müren ve Müzeyyen Senar çalması. 90-130 TL arasında değişen fiks menüleri var.

Adres : Cihangir Cd 35/B, Cihangir/İstanbul
Telefon: (0212) 244 2373
Cihangir & Çukurcuma’daki diğer mekan önerilerim için tıklayabilirsiniz.
***                                                 
                                                                                                                                                          

Leave A Response