Dizikoliklerin Yeni Fenomeni Olmaya Aday: Mr. Robot

Posted on Jul 23 2015 - 7:24am by Arzu

Söz konusu yabancı diziler olunca nerd bir izleyici sayılmam. Çabuk sıkılırım, aşırı seçiciyimdir, yalnız başına izlemekten pek keyif almam vs… Ama sevdim mi de suyunu çıkarırcasına severim. İlgimi çekip çekmeyeceğini anlamam için ilk bölümün ilk 10 saniyesi yeterli.

Usa Network’ün yeni dizisi Mr. Robot’la tanışmam da böyle oldu. Rami Malek’in o patlak olduğu kadar ürpertici gözlerini görür görmez “Bu adam kim? Robot bu mu? Başından ne geçmiş? Neler yaşayacak?” soruları kafamda dolaşmaya başladı. “Merak” ettim işte yani…

Dizi geçtiğimiz 24 Haziran’da başladı ve öğrendiğim kadarıyla izleyicinin nabzını ölçmek için pilot bölümü internette yayınlandı.

mr_robot yeni dış detay(2)

Mr. Robot’ta özellikle Fight Clubseverleri ve özleyenleri mest edecek ilginç bir konu işleniyor. Rami Malek’in canlandırdığı Elliot karakteri, en az Fight Club’taki Edward Norton kadar öfkeli, asosyal, malum bağımlılıklara sahip ve hayatında tuhaf bir kadın var.  Edward’tan farklı olarak Rami’nin canlandırdığı karakter bir siber güvenlik mühendisi. Tabii sadece gündüzleri… Geceleriyse Robin Hoodvari bir hacker kimliğine bürünerek toplumu kirden pastan temizlemeye çalışıyor. Bir gün Tyler Durden’ı akıllara getiren ve Christian Slater tarafından canlandırılan Mr. Robot’la yolları kesişiyor. Mr. Robot, kapitalizme kafa tutan, sistemi çökertip bireyleri özgürleştirmeyi hayal eden fSociety isimli gizli yeraltı örgütünün lideri. Elliot’a bir teklifte bulunuyor ve olaylar gelişiyor…

MR. ROBOT -- "Pilot" Episode 101 -- Pictured: (l-r) Rami Malek as Elliot, Christian Slater as Mr. Robot -- (Photo by: David Giesbrecht/USA Network)

MR. ROBOT — “Pilot” Episode 101 — Pictured: (l-r) Rami Malek as Elliot, Christian Slater as Mr. Robot — (Photo by: David Giesbrecht/USA Network)

Dizinin bana en çok keyif veren ve dikkatimi çeken tarafı RedHack ya da Anonymous’tan aşina olduğumuz hacker kültürünün o asi ve muhalif tarafını popülarize edişi, hackerları dijital devrimciler gibi konumlandırış biçimi. Ne kadar illegal girişimler olsalar da attıkları her adımda bir ‘rajon’ izleyip yazılmamış belli kurallara bağlı kalışları çok güzel resmediliyor.

İlk sezon 10 bölüm sürecekmiş ve dün, yani 22 Temmuz’da 5. bölüm yayınlandı. Uzun lafın kısası, boşluğu çok güzel doldurdu. Heyecan & keyif garantili. İzleyin :)

 

Leave A Response