Dünyayı Güçlü Kadınlar Değiştirecek

Posted on Feb 23 2017 - 3:58pm by Arzu

Türkiye’nin ilk “Güçlü Kadınlar Konferansı” Avon ve Hürriyet iş birliğiyle 16 Şubat’ta CVK Park Bosphorus’ta gerçekleşti. Farklı meslek gruplarına mensup birbirinden muhteşem kadınlar, kendi hayatlarını ya da diğer kadınların hayatlarını nasıl değiştirdiklerini anlattı.  

Açılış konuşmasını Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül ve Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş birlikte gerçekleştirdiler. Orkun Gül, Avon’un kadınlara ekonomik özgürlüklerini kazandıran iş modelleriyle nasıl fark yarattıklarını ifade ederken, Çağlar Göğüş Güçlü kadınların güçlü nesiller anlamına geldiğini söyledi.

Image may contain: 2 people, people smiling, people standing

Konferans birbirinden keyifli 4 bölümden oluştu;  Haklarını Bilen Kadınlar, Cesur Kadınlar, İyiliği Yayan Kadınlar ve İlham Veren Kadınlar.

Haklarını bilen Kadınlar bölümünde Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, LL.M Yeditepe Ü.H.F Öğretim Görevlisi İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu , SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı, WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger, Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde kadınların haklarını bilmeleri ve bu hakların peşinde koşmalarının ne kadar önemli olduğunu anlattı. Bu bölümden aklıma kazınan bir cümle var: “Kadın – erkek eşitliği bir demokrasi meselesidir.”

Cesur Kadınlar panelinde konuşma yapan KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Big Chefs Cafe & Brasserie Kurucu Ortak & CEO Gamze Cizreli, AVON Temsilcisi Çiğdem Çimen ise Yonca Tokbaş modatörlüğünde yaptıkları söyleşide “Farklı zamanlarda yaşanan başarısızlıklara karşı yeniden ayağa kalkma gücünü kendimizde bulduğumuz ve azmimizi kaybetmediğimiz sürece başarılı oluruz.” mesajı verdiler. Kadınların kendilerine inandıkları sürece her türlü girişimin altından başarıyla kalkabileceğine dair güzel örnekler dinledik.

İyiliği yayan kadınlar panelinde ise AVON Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika İletişim Direktörü Hande Orhan, Hassas anne olarak bilinen blogger Ece Kumkale, Üşengeç Şef olarak bilinen blogger Dilek Yeğinsu konuşmacı olarak yer aldı. Cengiz Semercioğlu moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, ‘iyiliği yayma’ konusunda sosyal medyanın gücü vurgulandı. Sosyal sorumluluk projelerinin ve olumlu hikayelerin, sosyal medyada daha çok paylaşılmasının desteklenmesi gerektiği belirtildi.

avon güçlü kadın konferansı ile ilgili görsel sonucu

İlham Veren Kadınlar oturumunda konuşan oyuncu Demet Akbağ, kitap kahramanı Ayşegül’ün aynı zamanda çocukluk kahramanı olduğunu söyledi. Hayal kurmanın çok ciddi bir iş olduğunu ekledi ve dinleyenlere hayalleri hep baş tacı yapmaları mesajını verdi.

Samsun Kumköyü İlkokulu Öğretmeni Dilek Livaneli, görev yaptığı yarattığı mucizeleri anlattı. Tüm dinleyiciler gözlerinde yaşlarla dinlediler. Dilek Öğretmen sadece öğrencilerinin değil, velilerinin de hayatlarını baştan aşağı değiştiren, tek kişillik bir köy enstitüsü gibi görev yapan muhteşem bir kadın. “Evren eylemi destekler.” diyerek harekete geçtikten sonra yapılamayacak hiçbir şey olmadığına tüm dinleyicileri inandırdı. Onun sayesinde köy kadınlarının birer mesleği,  düzenli geliri, banka kartı, sürücü ehliyeti var. Köy kadınları artık şiir yazıyor, türkü söylüyor, opera izliyor…

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton ise, “İflah olmaz bir iyimserim. Seçimini iyi yaparsan; ‘iyi ve pozitif olanı seçeceğim’ dersen her şey kolaylaşıyor. Bir de B ve C planına aklım iyi çalışıyor. Kolay pes etmem. Neden pes edeyim ki? Realistim ama güçlüyüm. Bu olmazsa başka bir çare buluruz. Sonunda ölüm yoksa sorun yok diye düşünüyorum. B değilse C; C değilse D planıyla ilerlerim” dedi.

avon güçlü kadın konferansı ile ilgili görsel sonucu

Konferansın sonunda Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Yazar Dr. Fatoş Karahasan konuşmalardan yola çıkarak hazırlanan ve tüm kadınları harekete geçmeye çağıran Güçlü Kadın Manifestosu’nu okudu.

Manifesto:

“Geleceği GÜÇLÜ Kadınlar şekillendirecek, şimdi kadınlar olarak güçlenme zamanı!

  1. Şimdi haksızlıklardan şikayet etmeyi bırakıp haklarımızı bilme zamanı.
  2. Bazen kendi tercihlerimiz, bazen de koşullarımızdır yolumuzu tıkayan… Şimdi cesaretimizi toplayıp ilk adımı atma zamanı.
  3. Hepimiz başarabileceği en azından 1 şey var. Potansiyelimizi keşfetme ve kendimizi onurlandırma zamanı.
  4. Kadınların gücü kalbindekini cömertçe paylaşabilmektir. Şimdi kalbini açma, iyiliği yayma zamanı.
  5. “Sen yapamazsın” diye yıllarca kulağımıza fısıldanmış. Şimdi hem kendimizi hem birbirimizi “Yapabilirsin” diyerek yüreklendirme zamanı.
  6. Her kadın aslında bir başarı hikayesidir. Kendi hikayemizin kahramanı olma zamanı.
  7. Güvenen, azimli, cesur, iyiliği yayan, umut veren kadınlar olarak harekete geçip çalışma zamanı. ,

Gün  bitiminde bambaşka bir inanç ve motivasyonla salonu terkeden kadınlar gördüm. Hepimiz birbirimizin hakkı için mücadele verdikçe yeri yerinden oynatacak kadar bir enerji ortaya çıkacağından hiç şüphe yok… Bu farkındalık çok önemliydi. Günün en büyük kazancı oldu. Hürriyet ve Avon’a bu organizasyon için, kadınlara inandıkları ve onları destekledikleri için çok teşekkürler…

 

Leave A Response