Foursquare Check-in Özelliğini Kaldırdı, Artık Swarm Var

Posted on May 28 2014 - 7:41am by Arzu

Foursquare’de de değişim rüzgarları esmeye başladı. Uygulama kendini ikiye böldü. Batman’in Robin’i varsa, artık Foursquare’in de “Swarm” u var…. 

“Yer bildirim” uygulaması olarak yıllar önce ortaya çıkan Foursquare, bir süredir keşif uygulamasına da dönüşmüştü. Sosyal medya kullanıcıları bir yandan check-inleriyle “Boğaz’da Kahve Keyfi” derken,  bir yandan da  X restoranın cafe de paris soslu bonfilesine övgüler düzüp, Y restoranın 4 peynirli raviolisini yerin dibine soktukları tiplerini birbirleriyle paylaşıyorlardı.

Foursquare şimdi “yer bildirim” özelliğini kaldırıyor. Yani bu da artık oradan check-in yapamayacağımız anlamına geliyor. Ama paniğe gerek yok, zira geçtiğimiz günlerde “check-in özelliği”ni  sürdürecek yeni servisini yayınladı: Swarm. :) Swarm, Foursquare’deki yer bildirimi özelliğinin yanı sıra bize pek çok yeni fayda sağlayacak bir sosyal ağ. Onda Foursquare’ deki gibi mayorluk vs… özellikleri bulunmuyor. Yalnızca arkadaşlarınız arasında bir yerlerin mayoru olabiliyorsunuz. Buna karşın iyi haber; Foursquare’deki tüm rozetlerinizi ve tabii ki geçmiş yer bildirimlerinizi ve kıymetli to-do listlerinizi Swarm’a taşıyabiliyorsunuz.

 swarm (2)

Swarm’da mekanlara tip bırakmak, checklistler oluşturmak gibi özelliklerin olmadığından bahsetmiştik. Fakat bu yeni servis tabii ki sadece basit bir check-in uygulamasından ibaret değil. Bambaşka yeni özellikleri de  var. Örneğin ben Civar Paylaşımı özelliğine bayıldım. Bu özellik sayesinde listenizdeki arkadaşlarınız check-in yapmasalar  dahi, pasif lokasyon sinyalleri kullanılarak mesafelerine göre sıralanıyorlar. Kimler yakınınızda, kimler uzakta tek bir ekrandan görebiliyorsunuz. Tabii ki işin güvenlik ve gizlilik boyutu da  düşünülmüş; arzu eden kullanıcılar lokasyonlarını gizleyebiliyorlar.

Swarm’u asosyal bir sosyal ağ olmaktan çıkaran özelliği ise “Yakındaki Planlar”. “Akşam sahilde bir şeyler içelim mi?” “XYZ gösterime girmiş, izleyelim mi?”, “Bu hafta sonu One Love Fest’e gidelim mi?” gibi planlar oluşturabiliyorsunuz. Bütün arkadaşlarınız da planınızı görüp “İlgileniyorum” butonuna tıklayarak yorum yapabiliyor ya da size katılabiliyor.

 foursquareandswarm

Swarm gümbür gümbür geldi ama Foursquare alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemeyen kullanıcılarını da düşünüp, check-in özelliğinin tamamen kaldırılmasını yaz ortasına erteledi. Yaz sonunda Swarm olmadan çekin yapmak mümkün olmayacak. Foursquare’in artık kendisini yalnızca bir “Sosyal Keşif Uygulaması” olarak konumlandırarak hem klas, hem de mantıklı bir strateji uyguladığını düşünüyorum. Zira hem yurtiçinde hem de yurtdışında yakınlarda hangi mekanlar var, en iyi pizza nerede yenir, en iyi kokteyl nerede içilir, X mekanda ne yenir, servis, hizmet nasıldır vs… gibi kafamızdaki tüm deli soruların cevabını bulabildiğimiz uygulama idi Foursquare, ve bu özelliği ön plana çıkarmaya karar vermesi çok isabetli oldu. Artık Foursquare mekan odaklı bir rehber gibi olacak, Swarm ise kullanıcı odaklı, interaktif bir sosyal ağ… Pazarlama dünyasının onu nasıl değerlendireceği ise şimdilik tamamen merak konusu.

Swarm da çok naif, çok fırlama bir ufaklık. Ve bu ara gerçekten o moda. Siz onu da bir deneyin. :)

Swarm’u Android’e  indirmek için tıklayın.

iPhone’a indirmek için tıklayın.

Leave A Response