Galata’da Çay, Kahve, Şarap

Posted on Jan 22 2014 - 8:30pm by Arzu

Zincir restoranların sıkıcılığından, lüks dekorların samimiyetsizliğinden, fabrikasyon lezzetlerin tekdüzeliğinden sıkılan İstanbullu son bir kaç yıldır soluğu Galata, Karaköy, Cihangir’de alıyor. Eski İstanbul’u, tarihini, dokusunu nispeten en güzel yaşatan semtler bunlar. Butik kafeleri, şarapevleri, restoranları, bohem atmosferleri son yıllarda çok rağbet görüyor.

Ben de Galata’nın en gidilesi mekanlarını sizin için sıraladım:

Mavra Design Cafe, Workshop

Meşhur  Doğan Apartmanı’nın karşısında, Fransız filmlerinden fırlamış gibi duran bir kafe. Kahvaltıları çok meşhur. Bir köşesinde yerli-yabancı nostaljik, değişik bir sürü tasarım eşyalar  satılıyor. Kafenin ziyaretçileri ya müdavim Galata sakinleri, ya da çevredeki butik otellerde konaklayan turistler. Taksim’den bunalıp kafa dinlemek istendiğinde kaçmak için ideal. Samimi, sıcak atmosfer, loş ışık, konforlu koltuklar kendi evinizin salonunda oturuyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Dönem dönem heykel, seramik, oyuncak yapımı gibi çeşit çeşit atölyeler de düzenleniyor Mavra’da. Adındaki workshop detayı buradan geliyor. Etli yemekler, makarnalar dışında efsane ev yapımı börekleri, kekleri de var. Anne eli değmiş gibi. Evinizin salonu gibi demem de bundan. Günün 3 öğünü için de, sadece bir  tatlı& kahve keyfi için de uğrayabilirsiniz. Kafede wifi olduğunu da özellikle belirtmek isterim.

mavra-kafe-galata

Telefon: (0212) 252 74 88
Adres: Serdar-ı Ekrem Caddesi No. 31/A Galata, Beyoğlu-İstanbul

Sensus Şarap&Peynir Butiği

Kuledibindeki saklı cennet. Hala keşfetmeyen kalmış mıdır, bilmiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam ilk 6-7 yıl evvel gitmiştim. İflah olmaz bir romantik ve şarap aşığı olarak buranın yeri kalbimde apayrı bir köşede. Galata mekanları arasında favorim.

Anemon Otelleri’nin işlettiği mekanda, sadece ve sadece yerli üretim şaraplar sunuluyor. Türkiye’nin dört bir köşesinden zengin bağların üzümleriyle yapılmış enfes şaraplar, inanılmaz uygun fiyatlarla şarapseverlere sunuluyor.

Burayı bir şarküteri gibi de düşünebilirsiniz. Çünkü kolay kolay her yerde bulamayacağınız çok özel peynirler de satılıyor Sensus’ta. Yani isterseniz girip  yüzlerce şarap ve peynir seçeneğinden birkaçını seçip, alıp çıkabiliyorsunuz. Ha yok, ille de şarabımı bu büyülü atmosferin içinde içeceğim derseniz de, önceden rezervasyonunuzu yaptırmak kaydıyla bu da mümkün. Tekrar söylüyorum, raf fiyatlarının üzerine sadece cüzi bir “şişe açım bedeli” ödediğiniz için inanılmaz uygun fiyatlar söz konusu.

Rozeler, kırmızılar, beyazlar… hepsi ayrı bölümlerde sergileniyor.  Türkiye’deki şarapların kalitesinin günden güne arttığını, uluslararası platformlarda ödül üzerine ödül aldığını falan basından takip ettiğim kadarıyla yıllardır biliyordum. Ama yine de Sensus’u keşfettikten sonra hayranlık ve şaşkınlıktan dudaklarım uçukladı. Sırf burada deneyip keşfettiğim Urlalı 2 ayrı butik şarap üreticisinin şaheserleri Urlice ve Vourla’nın lezzeti, beni kolumdan tuttuğu gibi Urla’ya gönderdi. Sırf yerinde görebilmek için.  Anemon’u Türk şaraplarının ününü hem yerli hem yabancı turistlere duyurmak için giriştiği çabasından ötürü ayrıca tebrik etmek isterim. Sensus’un sloganı: “İyi Şarap pahalı olmak zorunda değildir.” Galata dışında Eskişehir, Antakya ve son olarak Marmaris’e de açılan Sensus, düzenli olarak Şarap Tadım Günleri de düzenleyerek şarapseverlerin şarap kültürünü geliştirmek gibi  de takdir edilesi bir misyon üstlenmiş.

Eğer şarabınızı butikte içmeye karar verirseniz, yanında köfteli kanepeyi ve bir Yunan harikası olan güvecin içinde eritilmiş sağnakiyi şid-det-le tavsiye ediyorum. Unutmayın; rezervasyon şart!

sensus-sarap-butigi

Adres:Bereketzade Mah. Büyükhendek Cad. No.5  Kuledibi, Beyoğlu-İSTANBUL
Telefon: (0212) 245 5657

Cha’ya Galata

Şahkulu Bostan Sokak’ta Alman Lisesi’nin hemen yanında açılan çay evi. Çay severler için cennet. (I’m not a tea person myself) İçinde binbir çeşit çay, çayın yanında günlük hazırlanan atıştırmalık kekler, kurabiyeler, sandviçler. Öğlen 2’ye kadar da serpme kahvaltı da sunuyorlar.  Sahibi Zeynep Hanım ise bu çay meselesini hiç de öyle iki demlik keyif diye hafife almıyor. Taa İngilterelere gidip çayın eğitimini almış. Mekanda ikram edilen çaylar 8 ayrı ülkeden ithal ediliyor. Hepsinin ikram edilişi, demleme teknikleri birbirinden farklı. Çayların sunumu, şekerlik muskası demlikler, vintage dekorasyon şahane. Kızlar arasında gün yapacak olsam burayı seçerim.

Adını Japonca’da “çay evi” nden alan Cha’ya, 2013 yılının son günlerinde açıldı fakat şimdiden Galata’nın en trendy mekanlarından biri haline geldi.

cha-ya-cay-evi-galata

Adres: Şahkulu Bostan Sok. No: 22/A, Galata – Beyoğlu-İstanbul
Telefon: (0212) 249 85 03

Leave A Response