Grinin 50 Tonu Raflardan Beyazperdeye Yansımaya Hazırlanıyor

Posted on Aug 28 2014 - 2:29pm by Arzu

E. L. James’in tüm dünyada büyük ses getiren ve en çok satanlar listesinden inmeyen 50 Ton serisinin ilk kitabı “Grinin Elli Tonu” (Fifty Shades Of Grey” beyazperdeye uyarlandı. Vizyona gireceği tarihse manidar: 14 Şubat 2015 :)

Nereden başlasam bilemiyorum. Evvela günah çıkartayım. Efendim ilk kitabın basıldığı 2011 yılından beri ön yargılarım beni rahat bırakmadı. Bu kitaplara elimi dahi sürmeyeceğime dair ahkam keserek dolaştım durdum ortalıkta. Sebebi sadece insanlardı. Bu seriyi sadece bir manyağın seks güncesi olarak yansıtan insanlardan bahsediyorum. Şu “Yatmadan önce 100 fırça darbesi” zırvası falan vardı ya, onun gibi bir şey sandım ben bunu. Çok pişmanım, çünkü değilmiş. Hiç değilmiş hem de. Yani hakkında sayfalar dolusu yazar, saatlerce konuşurum, hiç bıkmam.

Geçtiğimiz aylarda serinin beyazperdeye uyarlanacağı haberini aldık. Birkaç hafta önce de çıkan ilk  fragman yayınlandı ve ben fragmana vuruldum.

Videonun ilk saniyelerinde o ekrandan kudret taşıran  “Mr. Grey will see you now.” repliği sersemletti önce. Ardından bir yunan tanrısının reenkarne hali olması muhtemel Mr. Grey’in kendisiyle karşılaştığım sahne aptallaştırdı. Beyonce’un Crazy in Love’ının o yepyeni hali de öldürücü darbe oldu. Tabii hikayeyi de merak etmedim değil. Dolayısıyla ön yargılarımı katlayıp dolaba kaldırdım ve soluğu D&R’da aldım. Neyse kısa keseyim. Yaklaşık 5 günde her biri üst üste 2 tuğla kalınlığındaki 3 kitaptan oluşan seriyi okuyup bitirdim ben.

Fifty-Shades-of-Gr_2324506b

Ama ne okumak!! Evet bir hayli erotik ve evet bir süre sonra tekrar etmeye başlayan malum sahneler artık sıkmaya başlıyor. Yalnız bu noktada yazara hakkını teslim etmeyi bir borç bilirim; bu kadar mı estetik  anlatılır…  Neyse nerde kalmıştık, evet çok erotik ama yani sadece bundan ibaret değil bu kitaplar yahu! El insaf. Bir kere hepimize “allah bize de  nasip etsin amin” diye dualar ettirecek bir aşk var hem de şiir gibi anlatılmış. Sıradan ama akıllı üniversiteli kızla, çok yakışıklı, çok zengin iş adamının aşklarını ve bir takım erotik saplantılarla bezeli ilişkilerini anlatıyor kabaca. Fakat tabii ki şeytan ayrıntılarda gizli. Kitabın kesinlikle bir kadın elinden çıktığı o kadar belli ki! O idealize edilen erkek profili, sevgi anlayışı, her biri  “Kadınlar ne ister” sorusuna birebir cevap veren cümleler…  Bence her sayfanın sonuna “Mr. Grey bir hayal ürünüdür, asla gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle biri hiç yaşamamıştır, dünyaya da gelmeyecektir!” uyarısının düşülmesi yasal zorunluluk olmalıydı, ciddiyim. Grey her kadının hayallerini süsleyen bir “anti-hero” olarak resmedilmiş. Onu anti-hero yapan o “aşırı” yanlarının sebeplerini ise 2. kitapta (Karanlığın Elli Tonu) iyice anlayıp Grey ile empati kurabilmeye ve dolayısıyla onu daha çok sevmeye başlıyoruz.  Aslında  Amerika’nın en başarılı, en zengin, en gözde bekarı, bir yunan tanrısı kadar kusursuz yaradılışlı, her an her şeyi yapmaya muktedir, tüm kadınların başını döndüren adam olmasına rağmen, ilk kitabın ortasında “İlişkilerimde tamamen tek eşliyimdir” cümlesini sarf ettiği anda sevmiştik zaten.

Christian-Grey-fifty-shades-

Gelelim filme, sabırsızlıkla beklediğimiz kesin. Bana kalırsa Jamie Dornan‘ın da dünya üzerinde Mr. Grey‘i en iyi canlandırabilecek adam olduğu konusunda da hem fikiriz. Mesela ben eski fotoğraflarına baktım, bambaşka biri. Hatta biraz Grey olamayacak kadar sevimli bile sayılabilir. Ama fragmanda? Gözlerinden ateşler çıkan hali tam Christian Grey değil mi… Zira esas kız olarak Dakota Johnson’ın de tatmin edici bir tercih olduğunu düşünüyorum. İkisinin arasındaki o elektriğin ekranda canlandırılan haliyle sayfalardan taşan hali örtüştü bende.

grinin-elli-tonunun-vizyon-tarihi-ertelendi_14112013120409

Sonuç itibarıyla bu yıl 14 Şubat’ı sabırsızlıkla beklemek için çok daha geçerli bir sebebimiz olduğunu düşünüyorum. :) Karanlığın Elli Tonu ve Özgürlüğün Elli Tonu‘nun da sinemaya uyarlanacağını varsayarak önümüzdeki bir kaç yıl Fifty Shades hayranlarını sevindirecek yeni gelişmelerin beklediği kesin…

Laters, Babies! :)

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.

Leave A Response