!f İstanbul 2014’ten Gezi Direnişi’ne Selam: Acımadı Ki!

Posted on Jan 26 2014 - 6:11pm by Arzu

Sinema severlerin dört gözle beklediği Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali !f İstanbul 2014′ün Aralık ayında yayınlanan ilk teaser’ından sonra tanıtım filmi de artık yayında. 

İki iş de Rafineri imzalı.

Festivalin 2014 kampanyasının ilk ipucu olarak lanse ettiği teaser’da bir yumurtanın kırılma macerası anlatılıyordu. “Kırıldık ama olsun…” diyorlardı. “Yumurta kırılınca canı acımaz mı?” diye soruyolardı.

Derken 23 Ocak’ta  bomba patladı. Rafineri ve Anima İstanbul’un ortaklığıyla çekilen tanıtım filmi yayınlanmaya başladı. Yumurta hikayesinin de devamı olan tanıtım filminin çok ses getireceği kesin.

Teaser’da kırılan yumurtalar, tanıtım filminde bir ölüp bin dirilen civcivler olarak karşımıza çıkıyor. Festival, 2013 Türkiyesi’ne damgasını vuran Gezi Direnişi’ne selam çakıyor. Bomboş bir sokakta elinde sopası (!), karanlık, kafası dumanlı (!) bir adam, karşısında onun baskısına, şiddetine “Acımadı ki, acımadı ki!” diye kafa tutan, bastırıldıkça çoğalan yüz binlerce civciv… Oyun makinesinin sağına soluna yapıştırılmış baretli civciv fotoğrafı şirinlik muskası. Tiplerine gülsem mi, o günlerde yaşananları anımsayıp ağlasam mı bilemedim.

Tanıtım filmleriyle adından konuşturan İf İstanbul, içeriğiyle de dopdolu.

Maximum Kart’ın partnerliğiyle düzenlenecek festival 13 Şubat’ta İstanbul’da, 27 Şubat’ta ise Ankara ve İzmir’de başlıyor. Biletler ise 31 Ocak’ta Biletix’te indirimli olarak ön satışa çıkıyor.

Festival programı da belli oldu. Onun için de buradan buyrunuz.  Programda benim en çok dikkatimi çeken Lars von Trier’in Türkiye’de sansürsüz gösterilip gösterilmeyeceğini merak ettiğimiz Nymphomaniac ‘ı oldu. Drinking Buddies ve Mademoiselle C de takvimime eklediklerimden. Şimdiden iyi seyirler!

Leave A Response