Popüler Fitness Trendleri – Artık Başlamak İçin Bahane Yok!

Posted on Sep 1 2015 - 2:34pm by Arzu

Her yılın  başında ‘to-do-list’in en tepesine yazdığımız hedef;  ‘düzenli’ spor yapmak. Birbirinden anlamsız bahanelerin arkasına sığınıp en çok direndiğimiz ve kaçtığımız şey de ‘düzenli’ spor yapmak…

“Çok istiyorum ama hiç vaktim yok inanır mısın?”la “Ya spor yaparım yapmasına da koşu bandında kan ter içinde kalana kadar koşmak, ağırlık falan indirip kaldırmak hiç bana göre değil” arasında gidip geliniyor.

Bunları geçeceğiz artık. En keyiflisinden, en kısa sürelisine kadar artık sporda da sayısız yeni trend var. Derdiniz kalori yakmak da olsa, kas kütlenizi ya da esnekliğinizi artırmak da, kendinize göre keyif alabileceğiniz bir spor bulmanız artık çok kolay. Peki bu aralar spor salonlarında neler var?

  • HIIT (high intensity interval training)

Kabaca bakıldığında bir kardiyo şekli. Fakat aynı zamanda güç, dayanıklılık ve kuvvet antrenmanı olarak da değerlendirilebilir. Farklılaştığı nokta farklı hızlarda setler halinde  setler halinde gerçekleşmesi. Örneğin dört dakika süper hızlı, sonraki iki dakika da ağır tempoda koşarak nabzınızı bir yükseltip bir düşürüyorsunuz. Paralize olan vücudunuz da hızlıca yağ yakmaya başlıyor. Minimum sürede maksimum yağ yakımı olarak tarif edebiliriz. (Bu ara cycling dersimde bu metodla çalışıyoruz ve sadece katıldığım 4 derse bakarak bile kolaylıkla işe yaradığını ve iyi hissettirdiğini söyleyebilirim.)

4-mins-hiit-tabata-cardio

  • TABATA

Hiit’in iki gömlek üstünü ve ağlatan versiyonu olarak tabir edilebilir. Öncesinde 5-10 dakikalık ısınmanın ardından gerçekleştirilen 4 dakikalık bir süreç Tabata. -Genellikle- 4 farklı egzersiz belirlliyorsunuz. Her birini 20’şer saniyelik setler halinde, setlerin aralarında kendinize 10’ar saniye dinlenme süresi koyarak yapıyorsunuz. Her birini bir tur daha tekrarlıyorsunuz. Toplamda belirttiğim gibi 4 dakika sürüyor. Jump & Push up olabilir, ağırlıklı squat olabilir, russian twists olabilir… Kondisyon ve kapasitenize göre o egzersizleri siz belirleyebilirsiniz. Tabatanın olayı hızlı yoldan, doğal yağ yakımını sağlaması ve vücudu ciddi anlamda sıkılaştırması. Daha ne olsun! dediklerimizden…

tabata-intervals

 

  • BARRE FITNESS (Bar Metodu)

Ağırlık kaldırmadan vücudunuzu, özellikle bacaklarınızı şekillendirmenin şahane bir yolu. Bir bale barından başka hiçbir ekipmana ihtiyacınız olmaycak. Tarz olarak pilatese benzemesine rağmen pilatesten belli başlı farklılıkları var, pilates küçük kaslarınızı dahi çalıştırırken bar metodunda büyük kas gruplarınıza yoğunlaşılması gibi. Bale barından destek alarak parmak ucunda squat yapma gibi özellikle iç bacak ve kalçaya yoğunlaşan egzersizler içeriyor.

barre fitness

 

Leave A Response