Tiffany & Co: Büyülü Mavi Kutunun Sırrı

Posted on Jan 22 2014 - 11:57am by Arzu

Zerafet, Tasarım ve Prestij… Tiffany & Co.’yu tarif etmek istesem bu 3 kelimeyi seçerdim.

Hikayesi 1800’lü yıllarda New York’ta başlayan efsanevi mücevher markası …  Büyük saygı ve hayranlık duyduğum en birinci Lovemark’ım…

Tiffany and Co. ismi benim için göz kamaştırıcı pırlantalardan, şahane tasarımlardan çok daha fazlasını ifade ediyor. Markanın kimliğiyle özdeşleşen o ikonik mavi kutu bir kere…  Size uzatılan o büyülü mavi kutuyla, içindeki mücevherden fazlası sunuluyor.  “Tiffany Blue” (Tiffany & Co Mavisi) olarak literatüre geçmiş, tescilli rengiyle dünyanın en şık tasarlanmış kutusu. Kutunun üzerindeyse zerafetin en sade temsilcisi, saten beyaz bir kurdele…  Sahibine yaşattığı deneyim ve ilk anda hissettirdiği heyecan, markanın kusursuz stratejisinin bir sonucu. Öte yandan izlemeye doyamayacağınız ve resmen sizi içeri çağıran vitrin tasarımları da bu stratejinin bir parçası. Sosyal medyayı kullanmaktaki becerilerini de es geçmemek lazım. Gördüğünüz anda içinizi ısıtan  “Magical Blue Box”lı temalı fotoğraflar, kurumsal sosya medya hesaplarında beğeni rekorları kırıyor.

tiffany-and-co-gift

Kurulduğu ilk yıldan beri bir lüks ve prestij simgesi. Romanlara ve filmlere konu olmuş, ismini vermiş bir marka Tiffany. Truman Capote’nin aynı adlı romanından uyarlanan Tiffany’de Kahvaltı (Breakfast at Tiffany’s) bunlardan biri. Audrey Hepburn’ün canlandırdığı Holly karakteri, her sabah New York 5. Cadde’deki Tiffany and Co mağazasının önünde vitrini seyrederek kahvaltı yapıyor.  Ve o repliği söylüyor: “The best place in the world, where nothing bad can take place…”

Tiffany’i bu kadar özel kılan tabii ki bunlarla sınırlı değil. Birbirinden özel tasarımcıların imzalarını attığı modasız, zamansız takılar… Ben bu zamana kadar beğenmeyene rastlamadım. Benim favorim İtalyan tasarımcı Elsa Peretti.  Yılan, fasulye gibi ilginç formlardan esinlenerek dünyanın en zarif kolye uçlarını tasarlayan kadın. En büyük hayranlarındanım. “Round pendant” ları Keira Knightley, Jessica Biel gibi ünlülerin de tercihi.

elsa-peretti

Daha feminen tasarımlardan hoşlanan hanımlara ise Paloma Picasso verelim? Soyisminden de anlaşılacağı üzere Picasso’nun kızı. Tiffany için tasarlamaya 1979’da başlamış. Marakeş’teki evinin avlusunun taşlarından tutun da, New York’taki bir binada gördüğü grafiti dahi tasarımlarına esin kaynağı olabiliyor.

paloma-picasso

Tiffany&Co’nun sitesinde bu ara bir sevgililer günü heyecanı hakim. Gift for her & Gift for him  bölümlerinde sevgililer günü için hediye önerilerini paylaşıyorlar.

Tiffany&Co’nun modası asla geçmeyecek ve baş döndürücü tasarımlarıyla tüm kadınları, pazarlama stratejileriyle beni daima kendine hayran bırakmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yazımı Marilyn’in “Diamonds are a girl’s best friend” şarkısının son dizeleriyle bitiriyorum:

MM at Tiffany's in New York City, 1956.

Time rolls on and youth is gone
And you can’t straighten up when you bend
But stiff back or stiff knees
You stand straight at Tiffany’s…

En yeni Tiffany and Co Koleksiyonu T Collection hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Leave A Response